Rodinná dovolená

Stvořitel jižních Čech zřejmě slyšel při své práci tolik různorodých přání, že dal vzniknout krajině vyhovující snad všem touhám, jaké lidé mohou mít. Proto je kraj ideálním místem pro rodinnou dovolenou, při níž je možné propojit sport, kulturu, pobyt v přírodě, zábavu či adrenalinové zážitky tak, aby se vešly třeba i do jediného dne. Při ubytování, stravování i v programech vycházejí organizátoři stále častěji vstříc rodinám s dětmi, například u Lipenského jezera existují dětské koutky či pestrá nabídka animačních programů. Sázka na mladé lidi se totiž vyplácí, protože kdo jednou okusil jižní Čechy, rozhodně se do nich chce vrátit.

Dovolená na venkově

Moderní doba s uspěchaným stylem života přináší lidem nejednu svízel spojenou s prožitým stresem, kterého se toužíme alespoň o dovolené zbavit. Nyní nastává ten správný čas na to, abychom se vrátili zpět k za tím u nás ještě docela zachovalému venkovu. Dovolená na venkově dýchne na turistu nostalgií prázdnin u babičky nebo evokuje žánrové Ladovy obrázky. Agroturistika pak nabízí vedle bezprostředního využívání přírody a krajiny možnost věnovat se některým aktivitám na statku, vyzkoušet si pobyt v selských usedlostech a odpočinout si v souznění s poklidným životem na vsi. Je to typ báječné rodinné dovolené, při které si každý nalezne ten svůj zdroj zábavy. U nás v jižních Čechách můžeme nabídnout to nejlepší z přírodního a kulturního bohatství. V kraji malebných vesniček, rybníků, lesů, pastvin a upravených polí je možné okusit nejednu místní kulinářskou specialitu, projet se nejen na kole po kraji, kde je selské baroko doma, ale také si vyzkoušet pohled na svět z koňského hřbetu. A domů si můžeme odvézt spoustu zážitků, vzorky místních produktů a třeba i předsevzetí, že se sem příští dovolenou vrátíme.

Další odkaz

Náš tip

 

Oblíbeným cílem pro malé i velké návštěvníky jsou bezesporu zoologické zahrady a výlety za zvířátky. V jižních Čechách naleznete pravé unikáty.

Zoologická zahrada Ohrada, Hluboká nad Vltavou www.zoo-ohrada.cz

Zoologická zahrada Dvorce u Borovan www.zoodvorec.cz

Zoologická zahrada Tábor- Větrovy www.zootabor-vetrovy.cz

Krokodýlí ZOO Protivín www.krokodylizoo.cz

Z pohádky do pohádky, i tak může vypadat putování krásnou jihočeskou krajinou. Vydejte se do Borovanského mlýna a navštivte Půdu plnou pohádek. Nedaleko Písku v malé vesničce Selibov na vás čeká pohádkový svět čertů, víl, hastrmanů, skřítků a jiné pohádkové havěti. Speciální programy pro rodiny s dětmi každoročně připravuje také Pohádkové království pod záštitou Pana krále Zdeňka Trošky.

Půda plná pohádek, Borovany u Českých Budějovic www.borovanskymlyn.cz

Pohádková kovárna, Selibov www.pohadkovakovarna.cz

Pohádkové království www.jcpohadkovekralovstvi.sweb.cz/

Plno zábavy zažijete při návštěvě Sportovně relaxačního areálu v Hluboké nad Vltavou, kde je postaven největší dřevěný hrad v jižních Čechách. V areálu najdete také řadu prolézaček, obří trampolíny, či adventure minigolf. Když nepřeje počasí, nevěšte hlavu. Zaručeně se pobavíte při návštěvě Hopsária či Hřiště bez bot se spletí prolézaček, tobogánem, dopravním hřištěm a dalších lákadel.

Sportovně relaxační areál Hluboká nad Vltavou www.sport-hluboka.cz

Hřiště BezBot, České Budějovice www.bezbot.cz

Hopsárium, České Budějovice http://hopsarium.cz

Za zážitky a poučením se vydejte do muzeí a galerií, kde jsou pro vás připraveny zajímavé interaktivní expozice.

Sladovna, o.p.s., Písek www.sladovna.cz

Dům přírody Třeboňska www.dumprirody-trebonska.cz

Muzeum České loutky a cirkusu, Prachatice www.nm.cz

Muzeum loutek – pohádkový dům, Český Krumlov www.krumlovskainspirace.cz

Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky Pořežany www.muzeum.wz.cz

Jak se stát malým husitou si mohou děti vyzkoušet v multifunkčním areálu Hosouva mlýna. Ukázka středověkého způsobu života ve Středověkém mlýnu Hoslovice bude nejen zábavná, ale i poučná.

Housův Mlýn, Tábor www.housuvmlyn.cz

Středověký mlýn Hoslovice www.muzeum-strakonice.cz

Adrenalinové parky na vás čekají na řadě míst v jižních Čech a jsou ideálním cílem pro rodiny, které preferují aktivní využití volného času.

Bobová dráha, Lipno nad Vltavou www.slideland.cz

Lanová dráha, Lipno nad Vltavou www.lipnoservis.cz

Lanový park Libín, Prachatice www.adrenalin-libin.cz

Lanový park Landštejn, Staré město pod Lanštejnem www.coody.cz

Vraťte se do dob našich prababiček a kochejte se nádhernou jihočeskou krajinou rybníků, lesů a luk. Speciální jízdy parních vlaků jsou pro vás připraveny zejména o letních prázdninách a významných svátcích.

Jindřichohradecká úzkokolejka www.jhmd.cz

České Dráhy www.cd.cz

Nabídněte Vašim dětem pro změnu něco jiného, v jižních Čechách se mohou stát opravdovými námořníky.

Vyhlídková loď Adalbert Stifter, Lipno www.lipno-line.com/cz.aspx

Plavba lodí České Budějovice – Týn nad Vltavou www.lodnidopravaceskebudejovice.cz

Lodní doprava – Přehrada Orlík www.lodnidopravaorlikslapy.cz

Milovníci čokolády a marcipánu si přijdou na své v Muzeu Čokolády a marcipánu, které představuje a mapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek, figurek. Součástí expozice je i tvořivá dílná nejen pro děti, ale i dospělé a hravé návštěvníky.

Muzeum čokolády a marcipánu, Tábor www.cokomuzeum.cz

Objevte krásu tajuplného podzemí a navštivte Grafitový důl v Českém Krumlově, nebo Chýnovskou jeskyni, nejstarší turisticky zpřístupněnou jeskyni v Čechách. Unikátní památkou, je také Eliášova dědičná štola v Úsilném, jejíž historie je spojená s těžbou stříbra v nedalekém Rudolfově.

Grafitový důl Český Krumlov www.grafitovydul.cz

Chýnovská jeskyně www.caves.cz

Eliášova dědičná štola v Úsilném www.eliasovastola.cz

K jižním Čechám neodmyslitelně patří voda. A to nejen ve formě rybníků a přírodních koupališť, ale také plováren, plaveckých bazénů a aquaparků.

Aquaworld Lipno, www.lipno.info

Aquapark, Wellness hotel Frymburk www.hotelfrymburk.cz

Aquapark Jindřichův Hradec http://bazen.jh.cz

Plavecký stadion a letní plovárna České Budějovice www.c-budejovice.cz

Plavecký bazén Český Krumlov www.pro-sportck.cz

Letní koupaliště Dačice www.dasport.cz

Letní plovárna Dobrá Voda u ČB www.dobravodaucb.cz

Letní koupaliště Hluboká nad Vltavou www.hluboka.cz

Plavecký stadion Prachatice www.prachatice.cz

Veřejné koupaliště Hulák Prachatice www.prachatoce.cz

Plavecký stadion a letní plovárna Strakonice www.starz.cz

Plavecký stadion a letní plovárna Tábor www.tzmt.cz

Lázně Aurora www.aurora.cz

Naprostým unikátem je První stezka korunami stromů v České republice. Na stezce dlouhé 675 metrů naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže i spoustu dobrodružných zážitků. Celá stezka je bezbariérová a je přizpůsobena nejen pro dětské kočárky, ale i pro vozíčkáře. Z věže se vám naskytne fantastický výhled na téměř celou část Lipenského jezera, okolí Šumavy a Novohradské hory a při přízni počasí uvidíte i vrcholky Alp. Pro milovníky adrenalinu je připraven nejdelší suchý tobogán v České republice v celkové délce 52 metrů, který se vine středem věže.

Stezka korunami stromů www.stezkakorunamistromu.cz