Jižní Čechy

Dolní Pootaví – Písecko

Písecko je romantická a velmi různorodá krajina. Mírně zvlněná pahorkatina se tu střídá s výraznými kopci, s hlubokými skalnatými údolími řek a potoků, hlubokými lesy s rozlehlými poli a voňavými loukami.
Nejedna píseň opěvuje zdejší kraj. Tálínský rybník“>Tálínský rybník se občas nahání, Putimskou bránou v Písku už bohužel neprojdeme. No, jak by se nezpívalo, vždyť nám k tomu dopomůže zdejší mok z Protivína, zvaný Platan.
Pradávná historie k nám tu promlouvá prostřednictvím hradišť, zámků či tvrzí, starobylých měst i kostelních věží. Z hradů a zámků jmenujme především dva, které najdeme v těsném sousedství Orlické přehrady – Orlík a Zvíkov. Velmi zajímavé zámky najdeme též v Čimelicích, ve Vráži, nebo v Drhovli. V královském městě Písek můžeme obdivovat nejen známý kamenný most, ale i královský hrad a městské hradby. Hned tři původní tvrze v jedné vsi najdeme v Kestřanech a další například v Protivíně, nebo v Chřešťovicích.
Ze Zvíkovského mostu přes Vltavu se vrhají na gumovém laně milovníci adrenalinového sportu. Všimneme si ale mostu samotného a pak se budeme určitě chtít podívat i na další technické velikány – mosty Podolský, Žďákovský či další.
Zkrátka, Písecko nám poskytne velkou a pestrou řadu míst pro naše výlety a s nimy spojené zážitky…
Autor: Miluše Andresová
Titulek: Přes Písecké hory na kole i pěšky

Přijeďte poznat napoznané. Písecké hory svůj název získaly z historie, kdy se zde provozovala hornická činnost a těžilo se zlato. Ještě je možné najít v lesích pozůstatky, hlavně okolo Těšínova. Přírodní park Písecké hory protínají značené cyklotrasy jak od města Písku, tak od Vodňan a Týna nad Vltavou. Cesty jsou převážně asfaltové a klidu je tu opravdu hodně. Zatím málo z turistů poznalo, jak se zde dá odpočívat, poznávat místní zajímavosti, jako např.Albrechtice nad Vltavou se svými památkově chráněnými objekty jako je kostel sv.Petra a Pavla se hřbitůvkem lemovaným ohradními arkádami(bohužel ve velmi špatném stavu).V letošním roce bude započata oprava a tak se dočkáme znovuzrození stavebních částí a následně pak i restaurování nástěných fresek. Cestou s Albrechti, kde se dávelice dobře občerstvit dojedete do Tálína, kde se Tálínský rybník \“Nahání\“ a nebo jinou trasou do Protivína, který stojí také za vidění. Prostě přijedete-li nebudete se nudit, zasportujete si a ubytování? To je také možné.Informace na webových stránkách Infocentra Písek nebo Infocentra Protivín. Zdraví Miluše Andresová, která by mohla napsat ještě daleko víc a tak zase někdy příště!
zdroj: Vyletnik.cz